Zaznacz stronę

Kvalita chleba ponúkaného v obchodoch s potravinami je často veľmi nízka. Preto sa čoraz viac spotrebiteľov rozhoduje používať malé špecializované pekárne alebo hľadajú najlepší spôsob výroby domáceho chleba. Existuje niekoľko spôsobov a pečenie chleba doma je veľmi jednoduché a lacné. Potrebujete kvalitné suroviny (najmä múku), niekoľko kuchynských potrieb a funkčnú rúru alebo špeciálny chlieb.

Drožďový a kváskový chlieb

Drožďový chlieb je jednoduchý a rýchly spôsob výroby domáceho chleba. Pšeničnú múku spojíme v správnom pomere s teplou vodou, soľou a kvasinkami. Celá zmes sa dôkladne premiešava, kým nevznikne hladká hmota, vymiesime, prikryjeme látkou a necháme na teplom mieste, kým cesto nevykysne. Cesto je najlepšie umiestniť do špeciálnej nádoby. K tomu je ideálny košík na kysnutie chleba BASKET105, ktorý má pozitívny vplyv na štruktúru, tvar a kôrku pečiva. Vďaka tomu chlieb počas krájania nepraská ani sa nekruší. Po vykysnutí premiestnime cesto na plech a pečieme, kým sa kôrka nezafarbí zlatisto hnedou farbou.

Tradičný kváskový chlieb vyžaduje viac času a prípravu kvásku na báze ražnej múky. Proces pečenia je rovnaký ako u chleba z droždia.

Domáci kvások krok za krokom


Príprava kvásku v domácich podmienkach nie je zložitá. Vo 100 mililitroch vlažnej, prevarenej vody rozpustíme 100 gramov ražnej múky, dôkladne premiešame, kým sa všetky hrudky nerozpustia, prikryjeme látkou a uložíme na teplé miesto. Ďalšie štyri dni sú časom potrebným pre tzv. dokrmovanie kvásku, ktoré zahŕňa pridávanie jednej lyžice múky a jednej lyžice vody. Zvyšok kvásku môže byť uložený v chladničke a po niekoľkých dňoch opäť použité.

Nevyhnutné a ďalšie príslušenstvo


Okrem praktickej keramickej alebo plastovej nádoby na prípravu cesta a jeho kysnutia je vhodné mať po ruke ďalšie príslušenstvo, ktoré Vám pomôže presne zmerať množstvo všetkých potrebných ingrediencií. Určite sa bude hodiť malá, presná kuchynská váha, vďaka ktorej môžeme merať nielen množstvo múky, ale aj akékoľvek doplnky, ako sú slnečnicové a tekvicové semienka, orechy, ľanové semienka, rasca, brusnice alebo sušené slivky. Lacná, ale presná kuchynská váha do 15 kg značky HENDI bude perfektne fungovať. Správne proporcie oplnkových ingrediencií zaisťujú vyváženú chuť, bez dominantných prvkov. Užitočný bude aj 

Praktický džbán s maradlom a produktový prevodník.


Ďalším dôležitým zariadením je potravinársky teplomer, ktorý Vám umožní pridať vodu pri optimálnej teplote 38 stupňov. Príliš horúca voda zastaví proces kvasenia a namiesto kysnutého cesta získame bezcennú zmes, v ktorej nebude cesto správne rásť.

Nádoba na pečenie chleba by mala mať parametre, ktoré umožňujú pečenie pri vysokých teplotách, a preto v domácich podmienkach môžete používať formy na pečenie obdĺžnikového tvaru. Treba dbať na to, aby išlo o formu najvyššej kvality, so špeciálnym povlakom, ktorý eliminuje riziko prichytávania a pripálenia cesta. Takou nádobou je silikónová forma, ktorú možno bezpečne použiť vo všetkých typoch pecí a pekární. Ďalšie riešenia zahŕňajú sklenené, žiaruvzdorné alebo keramické nádoby.

Osvedčený recept na úspešný kváskový chlieb


zloženie:


● 500 g ražnej múky,
● 200 g ražného kvásku,
● cca 400 ml teplej, prevarenej vody,
● 1 lyžička soli a polovica lyžičky cukru.

Spôsob prípravy:


Do prevarenej teplej vody pridávame presne odmerané množstvo zostávajúcich zložiek. Dôkladne premiešajte, kým sa nedosiahne jednotnej, celistvej konzistencie. Cesto vložíme do zvolenej formy a necháme zakryté látkou vykysnúť. Po vykysnutí vložím cesto do pekárne a pečieme asi 15 minút. Potom znížime teplotu na 200 stupňov a pečieme asi 40 minút, kým nedôjde k výraznému prepekaniu kôrky. Vyberte z rúry a počkáte do vychladnutia, pretože nezabudnite, že jesť horúci chlieb môže skončiť žalúdočnými ťažkosťami.